Forum Ekonomiczne 4

Już za parę dni, jak co roku, wielu przedstawicieli polityki i biznesu spotka się podczas Forum Ekonomicznego, tym razem nie w Krynicy, a w Karpaczu. To efekt panującej pandemii. Cykl debat potrwa przez 3 dni od 8 do 10 września.Obecność potwierdziło troje wicepremierów, kilkunastu ministrów, i wiceministrów, prezesi największych spółek. Jedno jest pewne. Oprócz sali obrad Rady Ministrów niewiele w 2020 r. będzie miejsc, w którym w jednym czasie zbierze się tylu członków rządu. Forum Ekonomiczne w tym roku z powodu pandemii zostało przeniesione z Krynicy Zdroju do Karpacza. Zmieniono miejsce konferencji, ale nie kosztem doboru gości i wysokiego poziomu dyskusji. Co warte podkreślenia, czołowi uczestnicy to zwykle osoby, które już kolejny raz przejeżdżają na Forum.

Zielony ŁadJak wynika z Raportu Instytutu Jagiellońskiego „Paliwa i motory wzrostu gospodarczego. Wpływ cen surowców i produkcji energii na Polskę", którego partnerem jest firma energetyczna Fortum, ceny paliw kopalnych będą mieć istotny wpływ na polską gospodarkę tylko do mniej więcej 2030 roku. W tym czasie rosnąć będzie jednak znaczenie innych, bardziej „zielonych" paliw, co stawia przed Polską konkretne wyzwania. Jeśli dobrze to rozegramy, to nasz kraj ma szansę zyskać na tej transformacji. I to nie tylko poprzez znaczne ograniczenie emisji pyłów i gazów do atmosfery, ale także przez unowocześnienie polskiej gospodarki. W tym kontekście wzrost obowiązków Polski wynikający z Zielonego Ładu warto oceniać jako impuls do korzystnych dla nas zmian, a nie finansowe obciążenie.

Ireneusza Zyska, pełnomocnik rządu ds. OZE i wiceminister klimatu powiedział w trakcie premiery raportu: „Energetyka zmienia się na naszych oczach, dlatego Polska chce być aktywnym uczestnikiem zmian europejskiej gospodarki oraz partycypować w realizacji jednego z najambitniejszych projektów historii Unii Europejskiej, jakim jest Zielony Ład. Stwarzamy możliwości do dynamicznego rozwoju OZE, które umożliwią zastąpienie najbardziej wysłużonych i emisyjnych jednostek w energetyce konwencjonalnej".

greenevoWiosenna susza i letnie ulewy pokazują nam, jak bardzo istotne jest zarządzanie zasobami wody i mikroretencją w skali całego kraju. Z początkiem lipca ruszył nabór wniosków do programu, przewidującego do 5 tys. zł dotacji na przydomowe instalacje, zatrzymujące wody opadowe lub roztopowe. To kolejna inicjatywa Ministerstwa Klimatu oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, wspierająca Polaków w stosowaniu proekologicznych rozwiązań. Poza dofinansowaniem obywateli program ma jeszcze jedną ważną stronę - pomaga zaktywizować przedsiębiorstwa dostarczające polskie, zielone technologie. Pokazuje to przykład firm-laureatów programu GreenEvo.

WrocławSztokholm to miasto, uznawane za najczystszą stolicę Europy, a proekologiczne postawy Szwedów budzą podziw u mieszkańców innych europejskich miast. Jednak także w Polsce mamy przykłady miast, którymi moglibyśmy pochwalić się na „zielonej" arenie międzynarodowej – mamy swój własny „Sztokholm Południa". Witajcie we Wrocławiu.

Przez ostatnie lata Wrocław dokonał znacznego postępu, jeśli chodzi o wdrażanie koncepcji Gospodarki Obiegu Zamkniętego – przede wszystkim dzięki temu, że osiągnęliśmy z mieszkańcami efekt synergii. Są obszary, w których to my musimy zadbać o odpowiednią infrastrukturę i inspirować pewne zmiany, ale są też te, w których stery przejmują sami wrocławianie – świadomi, jak wielkie znaczenie dla zrównoważonego rozwoju miasta mają ich codzienne nawyki. W efekcie możemy pochwalić się coraz czystszym powietrzem i otoczeniem, w którym po prostu dobrze się żyje. – mówi Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia.

Droga Sztokholmu do statusu najczystszej stolicy Europy wyglądała podobnie. Pierwszy krok i nadanie pewnego kierunku wzięło na siebie miasto, ale o sukcesie transformacji w stronę czystszego miasta zadecydowały zmiany codziennych nawyków mieszkańców.

Karcher 1W 2019 roku firma Kärcher, przeprowadziła, już po raz czwarty, badanie zwyczajów dotyczących sprzątania i utrzymania czystości. W tej edycji ankiety udział wzięło udział ponad 11 tysięcy respondentów z 11 krajów. Na pytania odpowiedzieli internauci między innymi z: Belgii, Brazylii, Chin, Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii, Japonii, Holandii, Polski, Rosji i USA. Jak różnią się między sobą mieszkańcy różnych zakątków świata, jeśli idzie o podejście do domowych porządków? Kto sprząta najdłużej? Dla kogo czysty dom to priorytet? I w końcu, jak my wypadamy na tle innych krajów? Wyniki badania przedstawiamy poniżej:

Jak istotna jest dla Ciebie czystość w domu?

Aż 92% wszystkich respondentów stwierdziło, że czystość w domu jest ważna lub bardzo ważna. Takiej odpowiedzi udzieliło aż  99% Brazylijczyków. Niewiele mniej, bo 97% mieszkańców Rosji także uznało, że czysty dom jest dla nich istotny. Mieszkańcy kraju Kwitnącej Wiśni w mniejszym stopniu przykładają wagę do kwestii utrzymania porządku – tylko 80% z nich uznało, że czysty dom jest dla nich istotną wartością.

Zaskakująca konkluzja nasuwa się gdy porównamy wyniki Polski i Niemiec. W kojarzonych u nas z bardzo zasadniczym podejściem do porządków Niemczech czysty dom okazał się ważną wartością dla 88% badanych, gdy na Wisłą ceni porządek aż 96% z nas!

Co ciekawe, kwestia czystości w domu jest w takim samym stopniu istotna zarówno dla kobiet jak i mężczyzn.